Padoms Nr. 1
Tas, cik ātri kucēns iemācās nokārtoties ārā, daļēji ir atkarīgs no suņu audzētāja un no tā, cik liela uzmanība tika pievērsta kucēnam šajā laikā. Ja kucēns 6 mēnešu vecumā joprojām nav pilnībā apmācīts un nokārtojas mājās, apmeklējiet veteirnārārstu, lai pārliecinātos, ka nav medicīnisku cēloņu. Regulāri izlaid kucēnu ārā - vienmēr pēc ēšanas, spēlēm un gulēšanas. Kucēns stāv pie durvīm, smilkst vai staigā pa apli? Iemācies atpazīt signālus, tas palīdzēs novērst negadījumus!
Padoms Nr. 2
Norunā kucēna pirmo vizīti pie veterinārārsta. Kopā ar veterinārārstu pārrunājiet kucēna vajadzības un nepieciešamās vakcinācijas un attārpošanas. Vienlaicīgi šī konsultācija ļauj kucēnam pierast pie veterinārās klīnikas, personāla un jaunām smaržām. Ja veterinārārsts plāno izmeklēt vai veikt kucēnam kādu procedūru vai ārstēšanu, izmanto Prins Train&Care pastu, lai novērstu kucēna uzmanību un veidotu pozitīvu pieredzi. Kāruma laizīšanai ir tik relaksējoša iedarbība!
Padoms Nr. 3
Ja kucēns kož rokā vai biksēs, nedusmojies, bet nekavējoties pārtrauc spēli vai saskarsmi. Kod? = Spēle beigusies! Kucēns pārmērīgi uzbudināts? Iespējams, ka tas ir saņēmis pārlieku daudz stimulus un ir nepieciešama neliela atpūta. Iekārto kucēnam savu vietu, kur tas var aiziet un nomierināties. Kucēna vietai ir jābūt komfortablai un pietiekami lielai, lai suns var sēdēt taisni un gulēt izstiepies. Ļoti svarīgi, lai kucēns spētu ērti gulēt un “apstrādāt” visas dienas iespaidus!
Padoms Nr. 4
No trešā dzīves mēneša sāk izkrist pirmie kucēna piena zobu, atbrīvojot vietu pastāvīgajiem zobiem. Tas var būt diezgan sāpīgi! Zobu maiņas laikā kucēnam var būt samazināta ēstgriba, un tas var sākt košļāt lietas (piemēram, tavu mīļākās kurpes) un būt nedaudz nomākts. Kaut kā vēsa košļāšana var sniegt nelielu atvieglojumu. Šajā laikā esi piesardzīgs, spēlējot vilkšanas spēles ar kucēnu, lai nebojātu mīluļa zobus.
Pēc izkrišanas piena zobi un dzerokļi parasti tiek norīti vai pazūd nepamanīti. Tāpēc kucēna zoba vai dzerokļa atrašana ir diezgan īpaša! Vai esi kādreiz atradis sava mīluļa zobu?
Padoms Nr. 5
Kucēni aug visos virzienos! Vispirms, viņi “izšauj” uz augšu, bet pēc tam - izplešas uz sāniem. Neuztraucies, kucēns pats iegūs pareizo formu. Maza auguma šķirņu kucēniet skelets pilnībā izveidojas aptuveni 12 mēnešu vecumā, savukārt liela auguma suņiem – pat 24 mēnešu vecumā. Droši veido un paplašini kucēna fizisko aktivitāšu režīmu. Atceries, kada uzīšanās un pakaļdzīšanās ir augsta stresa aktivitātes. Pastaigu laikā mierīgākas fiziskās slodze formas ir staigāšana kucēna paša gaitā vai rotaļlietas meklēšana. Tikai tad, kad skelets ir pilnībā izveidojies, suns var sākt nodarboties ar sportu.
Interesanti par kucēniem Sākot no divu nedēļu vecuma, kucēni bieži žāvājas. Tā ir pazīme, ka nervu sistēma ir pilnībā attīstījusies. Kucēni žāvājas ejot gulēt, pēc pamošanās un kad ir garlaicīgi vai uztraukti. Žāvāšanās palīdz tiem palikt nomodā un mazināt stresu. Turklāt, žāvas ir sociālās saziņas veids. Vai zināji, ka tās ir lipīgas? Iespējams, ka kucēns atdarina tieši tavu žāvāšanos! |
Padoms Nr. 6
Ja pasaucot kucēnu, tas nenāk – nedusmojies vai nekādā gadījumā neskrien tam pakaļ!
Tā vietā izmanto šos 5 mūsu padomus:
Padoms Nr. 7
Ļauj kucēnam aptvert savas uzvedības sekas:
Iespējams, ka nāksies nolikt atpakaļ pavadu trīs reizes, varbūt pat trīsdesmit! Esi neatlaidīgs. Jo skaidrāk un konsekventāk rīkosies, jo ātrāk kucēns sapratīs, ko no viņa vēlas!
Padoms Nr. 8
Kucēna attīstība notiek strauji, tāpēc esi uzmanīgs, lai suns nepārsniegtu savas iespējas un “nepārstrādātos”.
Mūsu padoms: nebaidies spert soli atpakaļ, kad tas ir vajadzīgs.
Tu neesi vienīgais, kurš bieži turpina strādāt, neskatoties uz nogurumu. Arī suņiem dažkārt ir grūti noteikt savas robežas. Ja suns kļūst lēnāks un/nevērīgs, neklausa, tam ir sarkanas acis vai maisiņi zem acīm, smagi elso, rej vai kļūst uztraukts – tie ir signāli, ka spēki ir galā.
Padoms Nr. 9
Suņi bieži kopē viens no otra - labas lietas un sliktu uzvedību! Parasti kucēni mēdz iemācīties nedarbus no vienaudžiem. No otras puses, kucēns iemācīsies daudz laba no sociāli nobrieduša suņa.
Padoms Nr. 10
Apmācību laikā kucēni balvu veidā uzņem diezgan daudz kaloriju. Vai zināji to, ka 2 mazi siera gabaliņi, ko notiesā 10 kg smags suns, var pielīdzināt hamburgeram, kuru apēd vidēja auguma sieviete, vismaz attiecībā uz kaloriju daudzumu?
Mūsu viedais padoms: sadali kārumu uz pusēm vai pat divas reizes. Tā to pašu daudzumu varēsi izmantot divreiz biežākai suņa apbalvošanai!
Padoms Nr. 11
Pēc ierašanās turpini kādu laiku kucēnu barot ar to pašu barību, pie kuras bija pieradis iepriekšējā mājvietā. Pārāk daudz izmaiņu vienlaikus rada papildu stresu, un tas var izraisīt caureju. Esi piesardzīgs ar dažādām papildus barībām, jo tās var izraisīt kucēna uztura nesabalansētību.
Padoms Nr. 12
Daudzi kucēni straujas augšanas laikā sāk ēst ātrāk. Šie padomi palīdzēs izvairīties no barības rīšanas:
Padoms Nr. 13
Piedzimstot kucēna gremošanas sistēma vēl nav pilnībā attīstīta. Barības sagremošanai tiek izmantoti īpaši fermenti, kas sadala barības vielas. Turklāt, dažādām uzturvielām ir nepieciešami atšķirīgi fermenti. Gremošanas enzīmu daudzums palielinās kucēnam pieaugot. Lūk, kāpēc augstas kvalitātes barība ar viegli sagremojamām sastāvdaļām ir vēl jo svarīgāka kucēna pirmajā dzīves gadā.
Padoms Nr. 14
Tārpi ir parazīti, kas var dzīvot kucēna ķermenī. Tos var atrast kuņģa-zarnu traktā un dažkārt arī orgānos, piemēram, sirdī un plaušās. Lai gan bieži neredzami, tie var radīt veselības problēmas. Tādā gadījumā ir nepieciešama veterinārā ārstēšana. Vai zināji, ka kucēni var inficēties ar apaļajiem tārpiem jau mātes dzemdē vai ar tās pienu? Un to, ka dažus tārpu veidus var pārnest uz cilvēkiem, arī bērniem? Tādēļ konsultējies ar veterinārārstu un regulāri attārpo savu suni!
Apsveicam ar tavu jauno četrkājaino draugu. Palutini savu kucēnu ar mūsu īpašajām Prins dāvanu kastēm! Meklē tās īpašā piedāvājuma un jaunumu sadaļā!
Vēlies zināt vairāk? Seko mūsu blogam PETEXPERT.LV vai sūti mums savus jautājumus.
Ziņu sadarbībā ar Prins sagatavoja Sanita Straume
Vai drīzumā gatavojies paņemt kaķēnu? Mēs esam sagatavojuši tev noderīgus padomus un interesantus faktus par tavu mīluli.
Pirms iegādes
Padoms Nr. 1
Velti laiku, lai uzzinātu vairāk par tevis izvēlēto šķirni, tās raksturīgām rakstura iezīmēm un īpašām vides un sociālajām vajadzībām, kā arī iespējamām veselības problēmām. Izmanto uzticamus informācijas avotus - konsultējies ar veterinārārstu, nekautrējoties uzdod visus jautājumus. Arī tīmeklī ir atrodama noderīga informācija, bet esi kritisks par izlasīto. Par uzticamu avotu PETEXPERT.LV iesaka izmantot International Cat Care mājas lapu (International Cat Care ir starptautiska labdarības organizācija), kurā atradīsiet praktiski visu, kas ir nepieciešams zināt par mūsu murrātājiem, tai skaitā, kaķu šķirnēm.
Mājās un ap to
Padoms Nr. 2
Tāpat kā bērns, arī kaķēns no dabas ir ļoti ziņkārīgs. Tas iekļūs visur un mēģinās visu pakošļāt. Tamdēļ, padari savu mājokli par kaķēnam drošu mitekli: novāc un paslēp elektriskos vadus, aiztaisi balkona spraugas, nosedz asas malas ar aizsargājošu materiālu, pārsedz atklātās ūdenstilpnes (dīķi, akas), pārbaudi, novāc indīgos augus un nekad neatstāj atvērtus logus.
Atceries: visu veidu lilijas un to putekšņi ir ārkārtīgi indīgi kaķiem!
Padoms Nr. 3
Ļauj kaķēnam izpētīt savu jauno dzīvesvietu pašam un savā tempā. Parādi ceļu uz gulēšanas un atpūtas, padzeršanās un ēšanas vietām un, protams, uz tualetes kastīti. Iekārto vairākas t.s. drošās vietas, kur kaķēns var paslēpties, kad to vēlas, un kur to neviens (bērni, suņi) netraucēs. Kaķēns, kuram ir šādas drošās slēptuves, izaugs par sabiedrisku kaķi. Kaķiem patīk rāpties un kāpelēt, tavs mīlulis būs laimīgs, ja iekārtosi tam nelielas kāpnes un plauktus!
Vai zināji? Kaķi gandrīz vienmēr piezemējas uz kājām, jo tiem ir reflekss, kas ļauj pagriezt savu ķermeni gaisā tā, lai vispirms piezemētos uz kājām. Vai zināji, ka trīs līdz četru nedēļu veciem kaķēniem jau ir šis t.s. “gaisā iztaisnošanās reflekss”? Tomēr tikai pēc sešām līdz septiņām nedēļām šī prasme tiek pilnveidota.
Padoms Nr. 4
Ja ir paredzams, ka kaķis galu galā ies ārā, tad pirms tam noteikti kaķis ir jāsterilizē vai jākastrē un jāčipo. Ne visiem kaķiem patīk iet ārā. Iekārtojot kaķa voljēru (“cat run” vai “ catio”) vai uzliekot sietu ap balkonu, jūsu kaķēnam būs iespēja iziet ārpusē un saņemt visu nepieciešamo mentālo stimulāciju, nedodoties ārā lielajā, plašajā un bieži bīstamajā pasaulē (lieliskas idejas vari smelties šeit).
Photo: Catspaces.com
Lai arī tā nav obligāta prasība, PETEXPERT.LV iesaka čipot visus kaķus, arī istabas. Mēs bieži dzirdam bēdīgus stāstus par kaķi, kas izlecis pa logu ārā un pazudis. Mikročips palielinās iespēju atgūt savu mīluli!
Kaķēna audzināšana un aprūpe
Padoms Nr. 5
Vai zināji, ka kaķi dabiski ietur nelielas maltītes apmēram trīspadsmit reizes dienā? Tamdēļ, arī tev ir jābaro savs kaķēns vairākas reizes dienā ar nelielu barības daudzumu. Kaķi nespēj pārstrādāt lielu barības daudzumu vienlaikus. Noteikti nekad neļauj kaķēnam badoties! Badošanās kaķiem izraisa aknu taukaino deģenerāciju – grūti ārstējamu slimību. Seko mums – mēs stāstīsim par kaķu ēdināšanu vai sūti mums savus jautājumus – mēs priecāsimies palīdzēt ar padomu.
Padoms Nr. 6
Kaķēni var ciest no tārpu invāzijas. Tie var invadēties no mātes ar pienu jau pirmajās dzīves dienās. Citus parazītus var pārnest no cilvēkiem. Lai samazinātu kaķēna iespēju dabūt tārpus, ievēro šādus piesardzības pasākumus:
Padoms Nr. 7
No trīs nedēļu vecuma kaķēns instinktīvi sāk rakņāties un nokārtoties mīkstā substrātā. Tā tas pakāpeniski iemācās lietot tualetes kastīti. Ierodoties jaunā mājvietā, kaķēnam ir atkal jāiemācās, kur atrodas kastīte! Iesākumā vienmēr izmanto tos pašus pakaišus, kas tika lietoti pēc kaķēna dzimšanas.
Padoms Nr. 8
Pieradini, kamēr jauns! Regulāri sakop kaķēna kažoku ar mīkstu birsti. Sukāšana noņem izkritušos matus un atdalījušās ādas šūnas, stimulē asinsriti, un tu varēsi viegli pamanīt pat vismazāko brūcīti, parazītus vai citas anomālijas. Turklāt, rūpēšanās par kaķēna kažoku stiprinās jūsu savstarpējo saikni!
Lai kaķēns ķemmēšanu saistītu ar kaut ko patīkamu – izmanto gardās un veselīgās Prins Play & Care pastas vai Prins NatureCare konservus (meklē tos mūsu veikalā).Padoms Nr. 9
Aptuveni 5 mēnešu vecumā kaķēns nomainīs “mazuļa” kažoku uz pieaugušo. Tu vari palīdzēt maiņas procesam, glaudot matu augšanas virzienā ar samitrinātu roku. Regulāra ķemmēšana palīdzēs samazināt matu daudzumu, kuru kaķēns ielaiza, kopjot savu kažoku. Tas, savukārt, mazinās matu kamolu veidošanos kuņģī.
Padoms Nr. 10
Piesakies vizītei pie veterinārārsta, lai saņemtu konsultāciju par sava mīluļa attārpošanu, atblusošanu, vakcināciju un barošanu. Iemāci kaķēnam, ka ceļošana transporta kastē ir patīkama. Piemēram, iesākumā atstāj kasti dzīvojamā istabā, tā kaķēns pieradīs un nebaidīsies. Pēc tam, izmantojot gardumus, piemēram, Prins pastas, iemāci kaķēnam pašam ienākt kastē. Tā ceļojums pie veterinārārsta kļūs par patīkamu notikumu ne tikai kaķēnam, bet arī saimniekam.
Spēles un komunikācija ar kaķēnu
Padoms Nr. 11
Vai zināji, ka ar kaķēnu var sazināties arī no attāluma? Lēnām pamirkšķini acis un pagriez prom galvu. Tā tu paziņo savam kaķēnam, ka nevēlies darīt pāri. Ja viss ir kārtībā, arī tavs kaķēns pamirkšķinās!
Padoms Nr. 12
Kā glaudīt kaķēnu? Solis pa solim:
Daudziem kaķiem nepatīk, ja aiztiek vēderu. Vai zināji, ka kaķa vārtīšanās, parādot tev savu vēderu, ne vienmēr ir uzaicinājums to pakasīt, bet gan sasveicināšanās?
Padoms Nr. 13
Spēles ar kaķēnu stimulē tā dabisko medību uzvedību, sniegs fizisko slodzi un uzturēs tā mundrumu un veiklību. Spēlējoties vienmēr virzi mantiņu prom no kaķēna – neviens medījums taču neskrien kaķim klāt! Lai imitētu pabeigtas medības, spēles beigās ļauj kaķēns patiešām var kaut ko noķert! Šī iemesla dēļ uzvedības speciālisti neiesaka izmantot lāzera gaismu.
Padoms Nr. 14
Mājas noteikumi nodrošina to, ka kaķēns zina to, kas ir atļauts darīt un kas – nē. Svarīgi, ka visi mājas iemītnieki pieturas pie šiem likumiem. Pretējā gadījumā, tas izraisīs kaķēna apjukumu. Kaķi ir gudri, un tos ir viegli apmācīt. Dari to, apbalvojot ar gardumu par vēlamu uzvedību un novēršot uzmanību nevēlamas uzvedības gadījumā. Nekad nesodi (arī uzbļaujot vai biedējot) kaķēnu, jo tas negatīvi ietekmēs jūsu savstarpējo saikni un uzticēšanos!
Apsveicam ar tavu jauno četrkājaino draugu. Palutini savu kaķēnu ar mūsu īpašajām Prins dāvanu kastēm kaķēniem! Meklē tās īpašā piedāvājuma un jaunumu sadaļā!
Vēlies zināt vairāk? Seko mūsu blogam PETEXPERT.LV vai sūti mums savus jautājumus.
Ziņu sadarbībā ar Prins sagatavoja Sanita Straume
Ja suņi ādas slimības laikā parasti kasās, tad kaķi, savukārt, laiza problemātisko zonu. Tāpēc ādas problēmas kaķiem bieži netiek pamanītas, jo tas atgādina normālu “mazgāšanās” uzvedību.
Ievēro! Jaunās ādas šūnas nobriest un sasniedz ādas virsmu tikai 4 nedēļu laikā, tamdēļ pat vieglu problēmu gadījumā izveseļošanās ilgst vairākas nedēļas!
Lai samitrinātu kažoku, dzīvnieku nav nepieciešams ielikt vannā pilnā ar ūdeni!
Noderīgi! Sāciet šampūna uzlikšanu no "problemātiskā" zonām, bet skalojiet tās - pēdējās!